SK (N)
 

Reštaurovanie vodárenského kotla

 

Počas leta 2009 sa Múzejno-dokumentačnému centru VVÚŽ ŽSR podarilo do vystavovateľného stavu zrekonštruovať vodárenský parný kotol. Ten bol do zbierok MDC získaný zo zrušenej vodárne v Koniarovciach 29. novembra 1989. Po prevoze do Bratislavy bol uložený v depozitári MDC v starom rušňovom depe Bratislava východ, avšak vystavený poveternostným podmienkam. Neskôr bol uložený vo vozni Vsa. Po rozhodnutí kotol zreštaurovať bol v júli 2009 z vozňa vytiahnutý aj spolu s podstavcom, ktorý zároveň tvorí popolník kotla. Kotol bol následne rozobratý, zvnonka očistený drôtenými kartáčmi a zvnútra rotačným prúdom tlakovej vody. Vodný priestor kotla bol niekoľkokrát vypláchnutý veľkým množstvom vody. Po očistení bol spolu s podstavcom natretý vrchným konzervačným náterom Rezistin ML. Následne boli obnovené všetky odobraté časti armatúry a niektoré chýbajúce časti boli doplnené (dva poistné ventily, vodoznak). Ďalšie chýbajúce časti budú nanovo vyrobené na základe dochovanej výkresovej dokumentácie. Medzitým, v auguste 2009 sa podarilo kotol s podstavcom prepraviť pomocou traťových prívesných vozíkov k miestu určenia, teda k malej vodárni v starom depe Bratislava východ. Za výdatnej pomoci dobrovoľníkov bol kotol prenesený z vozíkov do vnútra budovy, tam bol vztýčený a spolu s podstavcom umiestnený na svoje miesto. Miesto na jeho umiestnenie nebolo vybraté náhodne, nakoľko na podlahe boli badateľné stopy po umiestnení pôvodného vodárenského kotla. Miestnosť bola obnovená ešte koncom roku 2008, kedy sa obnovovali fasády na viacerých budovách v areáli. V lete 2009 bola miestnosť pripravená na privezenie kotla, najmä bolo nanovo perfektne vybetónované miesto, kde mal byť kotol postavený a bol pripravený vstup do miestnosti.
Zrenovovaný kotol môžu záujemcovia vidieť v Železničnom múzeu Bratislava východ v expozícii vodárenstva v budove malej vodárne.


 
Dve oskenované fotografie kotla ešte na jeho pôvodnom mieste vo vodárni v stanici Koniarovce


Kotol uložený vo vozni Vsa, vpravo hore je podstavec


Kotol počas čistenia a konzervovania


Podstavec kotla počas renovácie


Nádstavec dymnice pred zreštaurovaním


Odmontované časti armatúry pred renováciou


Zrenovovaný kotol čakajúci pred malou vodárňou na prenesenie dovnútra a vztýčenie


Postupné posúvanie kotla dovnútra


Kotol už kompletne "opustil" traťovácky vozík


Postupné zdvíhanie kotla pomocou reťazového zdviháku


Po vztýčení kotla. Zľava: Jakub Hergott, Martin Bezák, Ing. Michal Tunega (bez hlavy), Martin Barilla (hlava v pecnom otvore), Matej Landl, Peter Kallo, Peter Guštara a Roman Guniš. Chýbajú Ing. Jiří Kubáček, CSc. (na opačnej strane fotoaparátu), Ivan Jandík a Milorád Sládkovič


Kotol po namontovaní existujúcej armatúry pred posledným natretím


Vrch kotla: dva poistné ventily, regulátor a nádstavec dymnice


Definitívny vzhľad kotla po namontovaní štítku s výrobným číslom a štítku "Najnižší stav vody" a poslednom natretí konzervačným náterom Zatiaľ nebol pridaný žiadny príspevok. Pridajte ho ako prvý.
 

VyhľadávaniePrezentáciaČlánkySponzori stránky & reklama

LTE Logistik a Transport Slovakia s.r.o.


Najbližšie podujatia - Január 2011


1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4Aktuálne plagáty
Linky na iné stránky