Prvá zdigitalizovaná kniha na našich stránkach

V týchto dňoch pribudla na stránkach www.mdc.sk prvá naskenovaná kniha z knižnice Múzejno-dokumentačného centra ŽSR VVÚŽ. Záujemcovia ju môžu nájsť v hlavnom menu v časti Zbierkový fond v položke E-Knihy. Postupne by sme chceli oskenovať a uverejniť aj ďalšie knihy z knižnice MDC, avšak je to časovo veľmi náročné.
Po kliknutí na názov knihy, alebo na slovo "viac" vpravo dole sa otvorí stránka so zmenšeninami všetkých stránok. Zmenšeniny sú usporiadané za sebou tak, ako stránky v skutočnej knihe. Po kliknutí na ktorúkoľvek stránku sa táto otvorí v naskenovanej veľkosti. Medzi takto zobrazenými stránkami sa dá pohybovať napríklad stlačením klávesy "N" alebo "P" (N - nasledujúca stránka, P - predchádzajúca stránka).
Pre záujemcov o ostatné knihy, resp. o akúkoľvek knihu z knižnice MDC stále existuje možnosť prezenčného štúdia. Treba si len na stránkach www.mdc.sk alebo www.zeleznicnemuzeum.sk v časti Zbierkový fond a v položke Knižnica nájsť hľadanú knihu a opísať si jej evidenčné číslo, ktoré sa zobrazí po kliknutí na názov knihy. Potom je potrebné si telefonicky alebo e-mailom dohodnúť návštevu v knižnici MDC a následne prísť s daným evidenčným číslom/číslami. Takto vieme jednoducho vybaviť vašu požiadavku a dokážeme požadovanú knihu zarezervovať v prípade, ak nie je práve požičaná.

06.10.2009 14:14 | Múzejno-dokumentačné centrum | Re: knihy
V búdúcnosti plánujeme uverejniť rôzne knihy z knižnice MDC, nie len tabuľky, avšak prvá náskenovaná bola práve táto. Ďalšiu knihu uverejníme, keď ju budeme mať v naskenovanej podobe. Skenovanie kníh je však časovo veľmi náročná činnosť a doteraz prebieha len na dobrovoľníckej bázi, nakoľko MDC pracuje na iných, dôležitejších projektoch. A nútiť dobrovoľníkov nemôžeme, pretože by sme tým popreli podstatu dobrovoľníctva. Chce to len trpezlivosť, e-knihy budú na našich stránkach určite pribúdať.

06.10.2009 14:05 | Múzejno-dokumentačné centrum | Re: funkcia
Sme si vedomí toho, že spôsob zobrazovania stránok kníhy nie je najlepší, ale v blízkej budúcnosti to určite plánujeme riešiť a vyriešiť. Je to predsa len pilotná e-kniha.

23.09.2009 12:59 | webwalker | funkcia
ja by som len dodal, ze mi to priserne dlho nacita. Neda sa s tym nieco robit ? napr. rozdelit na viacero stranok alebo nieco podobne

21.09.2009 13:31 | JuloV | knihy
pozeral som prvú knihu, ktorú ste uverejnili na Vašich stránkach a chcel by som sa spýtať, či budete v budúcnosti uverejňovať aj zaujímavejšie knihy ako sú len tabuľky. Kedy približne uverejníte daľšiu knihu ?