SK (N)
 

Ďalšie vozidlo Viedenskej električky na Slovensku

 

Mnohí si určite dobre pamätajú na tú slávu, keď sa v októbri 2011 na Slovensko do Bratislavy vrátil rušeň Eg 6. Ten v minulosti zabezpečoval spolu s rušňom Eg 5 prevázku na časti elektrickej železnice medzi Bratislavou a Viedňou a obidva rušne boli počas druhej svetovej vojny predané do Rakúska. Eg 6 po návrate absolvoval niekoľko výstav a následne bol presunutý do Topoľčian,kde sa vo firme Jozef Majtáň Stroj-mat podrobil dôkladnej oprave do vystavovateľného stavu. Takto opravený sa následne prezentoval pri viacerých príležitostiach a v súčasnosti je umiestnený v Múzeu dopravy.

Členovia Klubu priateľov hromadnej a regionálnej dopravy však nezaspali na vavrínoch a rozhodli sa k rušňu získať aj pôvodný vozeň Viedenskej električky. Jeden z existujúcich vozňov sa nachádzal v rakúskom Grosspetersdorfe. Vozeň označený BDCFa 1400, ktorý v roku 1913 vyrobila pražská továreň Ringhoffer sa na Slovensku neobjavil prakticky od momentu, keď prestala premávať Viedenská električka.

Presun vozňa z Rakúska do Bratislavy sa uskutočnil po ceste na špeciálnom návese. Po príchode na Slovensko bol dňa 18. marca 2016 najskôr prezentovaný na Vajanského nábreží v miestach, kde kedysi bola zastávka električky. Následne bol prevezený do obvodu stanice Bratislava-Vajnory, kde bol žeriavom preložený na koľaje a pomocou rušňa T 211.0823 presunutý do areálu Železničného múzea v starom rušňovom depe Bratislava východ. Tam bude uložený až do začatia jeho renovácie, pričom záujemcovia si ho budú môcť prezrieť počas otváracích hodín Železničného múzea alebo počas plánovaných podujatí.

 
V stanici Bratislava-Vajnory je všetko pripravené na preloženie vozňa na koľaj


Prvé chvíle vo vzduchu


Vozeň za pár minút doslova preletel vzduchom z návesu na koľaj


Už len kúsok a vozeň pristane na slovenských koľajách


K dosadnutiu na koľaj chýbali milimetre


Po položení na koľaj bolo potrebné vozeň pripraviť na odvezenie na Rendez


Až do začatia reštaurátorských prác bude vozeň deponovaný na Rendezi v areáli Železničného múzea Zatiaľ nebol pridaný žiadny príspevok. Pridajte ho ako prvý.
 

VyhľadávaniePrezentáciaČlánkySponzori stránky & reklama

LTE Logistik a Transport Slovakia s.r.o.


Najbližšie podujatia - Január 2011


29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2Aktuálne plagáty
Linky na iné stránky