Ďalšie vozidlo Viedenskej električky na Slovensku

Mnohí si určite dobre pamätajú na tú slávu, keď sa v októbri 2011 na Slovensko do Bratislavy vrátil rušeň Eg 6. Ten v minulosti zabezpečoval spolu s rušňom Eg 5 prevázku na časti elektrickej železnice medzi Bratislavou a Viedňou a obidva rušne boli počas druhej svetovej vojny predané do Rakúska. Eg 6 po návrate absolvoval niekoľko výstav a následne bol presunutý do Topoľčian,kde sa vo firme Jozef Majtáň Stroj-mat podrobil dôkladnej oprave do vystavovateľného stavu. Takto opravený sa následne prezentoval pri viacerých príležitostiach a v súčasnosti je umiestnený v Múzeu dopravy.

Členovia Klubu priateľov hromadnej a regionálnej dopravy však nezaspali na vavrínoch a rozhodli sa k rušňu získať aj pôvodný vozeň Viedenskej električky. Jeden z existujúcich vozňov sa nachádzal v rakúskom Grosspetersdorfe. Vozeň označený BDCFa 1400, ktorý v roku 1913 vyrobila pražská továreň Ringhoffer sa na Slovensku neobjavil prakticky od momentu, keď prestala premávať Viedenská električka.

Presun vozňa z Rakúska do Bratislavy sa uskutočnil po ceste na špeciálnom návese. Po príchode na Slovensko bol dňa 18. marca 2016 najskôr prezentovaný na Vajanského nábreží v miestach, kde kedysi bola zastávka električky. Následne bol prevezený do obvodu stanice Bratislava-Vajnory, kde bol žeriavom preložený na koľaje a pomocou rušňa T 211.0823 presunutý do areálu Železničného múzea v starom rušňovom depe Bratislava východ. Tam bude uložený až do začatia jeho renovácie, pričom záujemcovia si ho budú môcť prezrieť počas otváracích hodín Železničného múzea alebo počas plánovaných podujatí.

V stanici Bratislava-Vajnory je všetko pripravené na preloženie vozňa na koľaj

Prvé chvíle vo vzduchu

Vozeň za pár minút doslova preletel vzduchom z návesu na koľaj

Už len kúsok a vozeň pristane na slovenských koľajách