Nové funkcie pre návštevníkov stránky

Od začiatku mája boli na stránkach Múzejno-dokumentačného centra ŽSR a Železničného múzea Bratislava východ sprístupnené nové funkcie pre návštevníkov stránok.

12.05.2009

Oprava osvetľovacieho stožiara

Počas mesiaca apríl pracovníci Múzejno-dokumentačného centra ŽSR VVÚŽ za pomoci dobrovoľníkov zrenovovali osvetľovací stožiar umiestnený pri koľajisku pred budovou trubkárne.

03.05.2009

Spustenie registrácií

Od 25. apríla 2009 sú stránky www.mdc.sk a www.zeleznicnemuzeum.sk bližšie k svojim návštevníkom. Týmto dňom bola spustená možnosť registrácie používateľov na týchto stránkach. Vaše konto si môžete vytvoriť kliknutím na tlačítko registrácia v menu naľavo (sekcia používateľ). Registrácia je bezplatná! Zaregistrovaní používatelia takto získajú možnost on-line prezerania kníh dostupných v elektronickej podobe a taktiež im budú zasielané na mail aktuality, ktoré budú uverejňované na stránkach. Neskôr by sa mali možnosti pre zaregistrovaných používateľov ďalej rozširovať.

25.04.2009

Kalendár podujatí s historickými železničnými vozidlami na rok 2009

Tak ako každý rok, aj v tomto roku sa na území Slovenska uskutoční viacero podujatí s účasťou historických železničných vozidiel.

15.02.2009

Medzinárodná konferencia IRHA v Bratislave

IRHA je skratka pre International Railway History Association (Medzinárodná asociácia pre železničnú históriu). Inštitúcia sídliaca v Paríži vznikla roku 2002 spoločnou iniciatívou univerzít, vedeckých spoločností, železničných múzeí, kultúrnych inštitúcií a osobností, pôsobiacich v oblasti skúmania železničnej histórie a ochrany železničného kultúrneho dedičstva.

08.02.2009

Zasadanie Komisie pre tvorbu a kategorizáciu zbierok MDC

Dňa 18. decembra 2008 zasadala Komisia na tvorbu a kategorizáciu zbierok Múzejno-dokumentačného centra ŽSR VVÚŽ. Dňa 18. decembra 2008 zasadala Komisia na tvorbu a kategorizáciu zbierok Múzejno-dokumentačného centra ŽSR VVÚŽ.

09.01.2009

Predmety zabezpečovacej techniky získané v roku 2008

V roku 2008 bolo do zbierok MDC získaných niekoľko rozmerných predmetov z oblasti zabezpečovacej techniky. Prvými prírastkami boli mechanické návestidlá zo žst. Nové Košariská: dvojramenné vchodové návestidlo, jednoramenné odchodové návestidlo, predzvesť s kruhovým terčom a stavadlový kozlík.

07.01.2009

Oprava vzduchových kanálov v trubkárni

V decembri 2008 bola uskutočnená oprava vzduchových podzemných kanálov v objekte tzv. trubkárne, kde sa spracuvávajú kotlové rúry na parné rušne. Vzduch je týmito kanálmi privádzaný z dúchadla do dvoch koksových vyhní, ktoré plameňom rozžeravujú konce rúr pred ich zužovaním, resp. rozširovaním (jedna vyhňa je pri zužovačke rúr, druhá pri rozširovaške).

07.01.2009

Oprava zauhľovacieho žeriavu Teudloff

V priestoroch Múzejno-dokumentačného centra v starom depe Bratislava východ naďalej pokračuje detailná oprava dvojkomorového zauhľovacieho žeriavu Teudloff.

22.12.2008

Filmový materiál MDC

V súčasnosti Múzejno dokumentačné centrum pracuje na spracovaní filmového materiálu získaného zo Strediska internátnej prípravy Strečno a Ústredného inštitútu vzdelávania a psychológie Bratislava.

21.12.2008